O Nas

"trochę historii klubowej"

Klub powstał w 2003 roku z inicjatywy dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Rabka-Zdrój Zbigniewa Pistora oraz instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego pod patronatem 4-krotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego w ramach ogólnopolskiej sieci szkółek lekkoatletycznych. Klub rozpoczął działalność w dwóch sekcjach sportowych: lekkoatletyki i snowboardu. Było to wyjście naprzeciw sportowych tradycji lekkoatletycznych i sportów zimowych, popularności tych dyscyplin w szkołach oraz osiągnięć młodzieżowej lekkoatletyki i snowboardu w Rabce-Zdroju.

W pierwszych latach działalności klub zrzeszał ponad 130 członków i rywalizował z sukcesami w pierwszej trójce szkółek lekkoatletycznych w Polsce pod patronatem Roberta Korzeniowskiego.

Przez ostatnie lata działalności MKS ilość zrzeszonych zawodników w roku wahała się w granicach 70-100 członków.

Rokrocznie klub był organizatorem i współorganizatorem średnio 10-12 dużych cyklicznych imprez sportowych w tym: letnich – Lekkoatletyczny „Puchar Gorców” , Lekkoatletyczny „Mały Puchar Gorców” w 4-boju LA i 3-boju LA , Liga Biegów Przełajowych o Puchar Burmistrza Rabki, Igrzyska między powiatowe w 4-boju LA, Halowe Lekkoatletyczne Mistrzostwa Rabki-Zdroju, zawodów sprawnościowych dla klas I-III „Mali Mistrzowie” oraz zawodów zimowych – Mistrzostwa Rabki-Zdroju w snowboardzie i narciarstwie alpejskim, Igrzyska Dzieci, Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Licealiady Powiatowe i Wojewódzkie w snowboardzie oraz w innych dyscyplinach sportowych w ramach Małopolskiego Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. W zawodach tych bierze udział co roku do 2 tysięcy dzieci i młodzieży.

Aktualnie MKS Rabka-Zdrój kontynuuje działalność szkoleniową w dwóch sekcjach: snowboardu i lekkoatletyki. Zajęcia treningowe prowadzą instruktorzy sportu i nauczyciele wychowania fizycznego. Praca ta poszerza i wzbogaca ofertę szkolnej kultury fizycznej w Rabce-Zdroju. Prezesem klubu od założenia stowarzyszenia jest Zbigniew Pistor.

Regularnie co roku zawodnicy naszego klubu odnoszą znaczące sukcesy w wielu dyscyplinach sporcie szkolnym jako uczniowie reprezentujący macierzyste szkoły we współzawodnictwie sportowym SZS województwa małopolskiego.

 

Od 2013 roku notujemy liczne sukcesy na poziomie rywalizacji klubów sportowych województwa małopolskiego i rywalizacji klubowej na poziomie ogólnopolskim.

Zawodnicy naszego klubu zdobyli w lekkoatletyce 5 medali Mistrzostw Polski Juniorów /w tym 26 kwalifikacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich/ i 90 medali Mistrzostw Województwa Małopolskiego Juniorów i Młodzików oraz 31 medali Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzików w snowboardzie /Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych/.

Konrad Miklasiński brał udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w snowboardzie alpejskim.

Jakub Luboński w Mistrzostwach Świata Dzieci w snowboard crossie.

Nasi zawodnicy uzyskiwali kwalifikacje do kadry Polski juniorów młodszych w snowboardzie alpejskim co roku zdobywając I klasę sportową w tej dyscyplinie

Wychowankowie naszego klubu w lekkoatletyce i snowboardzie reprezentowali i reprezentują barwy czołowych klubów w Polsce:, AZS AWF Kraków, Wawelu Kraków, AZS Zakopane. Wielu z nich zdobywa już medale na Akademickich Mistrzostwach Polski reprezentując uczelnie na których studiują.

W ostatnich latach w Ogólnopolskiej Klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży klub nasz plasuje się w granicach 300 miejsca na 4 000 sklasyfikowanych klubów.

MKS w pracy treningowej i organizacji zawodów pracuje w oparciu o bazę sportową miasta Rabka-Zdrój tj. miejski stadion sportowy, szkolne hale sportowe  oraz stoki narciarskie rejonu Podhala.